Model Number : RB521S-30 SOD-523
Certification : ISO14001 ISO9001 ISO/TS16949 UL
Place of Origin : China
MOQ : 3000 PCS
Price : Negotiable
Payment Terms : T/T, Paypal, Cash
Supply Ability : 1 billion pieces/ Month
Delivery Time : 2-4Weeks
Packaging Details : 3000pcs/reel/box
Type : 30V Schottky Barrier Diode
Package : SOD-523
Package Type : Surface Mount Diode
Sample Time : 5-7 Days
Max. Forward Current : 200mA
Max. Reverse Voltage : 30V
IFSM : 1A
VF : 0.5V
RB521S-30 30V Schottky Barrier Diodes
RB521S-30 SOD523 Datasheet.pdf
Ratings at 25°C ambient temperature unless otherwise specified.
| Parameter
Symbol
| Value
| Units
| Reverse Voltage
VR
| 30
| V
| Mean Rectifying Current
| IF(AV)
200
| mA
| Peak Forward Surge Current
| IFSM
1
| A
| Junction Temperature
| TJ
125
| ℃
| Forward Voltage at IF = 200 mA
| VF
0.5
| V
Note: ESD sensitive product handling required.
RB521S-30 30V 200mA Schottky Barrier Diodes SOD-523 Images |